שיטות וסקירה הסטורית

בחירת מין היילוד וקביעתו – סקירה היסטורית

משחר ההיסטוריה הייתה למין היילוד חשיבות עליונה בקרב העמים. הבן ממשיך את שושלת המלוכה, שם המשפחה מועבר ע"י הבן, הזכר הוא הלוחם הבן אומר קדיש על אביו ועוד.

המצרים הקדמונים הבינו ראשונים, כי האשך קשור לתהליך הרבייה ותארו בכתב כיצד סירוס מביא להורדת היצר המיני, לאין אונות  ועקרות.

500 שנה לפניה"ס קבע הפילוסוף היווני אנקסגורקוס, כי מקור הזרע "הזיכרי" מהאשך הימני ואילו הזרע "הנקבי" מקורו בשמאלי. מכאן קשירת או כריתת האשך השמאלי הנה ערובה להולדת זכר … תאוריה זו החזיקה מעמד עד המאה ה – 18. קיימים דיווחים כתובים על אצילים צרפתיים, אשר עברו כריתת האשך השמאלי כדי להבטיח יורש עצר !

ההיסטוריה כולה רצופה נסיונות להשפיע על הדמוגרפיה האנושית.

כבר בספר שמות פרק א' פסוק כ"ב  כתוב " ויצו פרעה לכל עמו לאמור כל הבן הילוד היאורה תשליכוהו וכל הבת תחיון ".

ביפן במאה ה- 18 בתקופת הטוקוגאואה היו ממיתים נקבות על מנת לשמור על עליונותם של הזכרים.

גם בימינו במקומות  בהם אוסרים השלטונות ללדת יותר מילד אחד, כמו בהודו או בסין, קיימת העדפה ברורה להולדת בנים (הבת איננה נחשבת כח עבודה, יש לשלם עליה נדוניה והיא  מהווה נטל כלכלי על המשפחה). כיון שכך במקרים רבים במדינות אלו מבוצעות הפסקות הריון בהוודע כי העובר אותו נושאת האם ברחמה הינו ממין נקבה. מעריכים כי בהודו חסרות כ – 8 מיליון בנות בשל הפסקות ההריון המבוצעות על רקע זה !

מין היילוד בדת היהודית

בדת היהודית הולדת ילדים משני המינים היא מצווה גדולה ! בבראשית פרק א' פסוק כ"ח כתוב : " ויברך אותם אלהים … פרו ורבו ומלאו את הארץ ". "פרו ורבו" משמע – בן ובת. המהדרים יואמרו גם נכד ונכדה. זו המצוה הראשונה בתורה על כן לקיומה – חשיבות עליונה. (המצווה חלה על הגבר ולא על האישה …)

חשיבות מין היילוד ברפואה

למין היילוד-חשיבות רבה ברפואה.

קימות כ-200 מחלות תורשתיות המועברות ע"י פגם גנטי הממוקם על כרומוזומי המין, אשר תבואנה לידי ביטוי רק בזכרים או רק בנקבות.

מחלות כגון המופיליה, סוגים שונים של ניוון שרירים, תסמונת ה – X השביר (הסיבה השכיחה ביותר לפיגור שכלי בקרב זכרים) ועוד.

כבר בתקופת התלמוד, התירו רבנים שלא למול יילוד ששני אחיו הגדולים נפטרו מדימום בלתי נשלט בעת ברית המילה – כפי הנראה על רקע מחלת ההמופיליה הפוגעת בעיקר בזכרים והעוברת בתורשה דרך כרומוסומי המין באותה משפחה.

האם נולדים יותר - בנים או בנות?

טעות לחשוב כי בנים ובנות נולדים שווה בשווה.

מדד מקובל להשואה הוא  ה–"SEX  RATIO" משמע כמה בנים נולדים כנגד כל 100 בנות. במדינת ישראל (כמו באירופה, קנדה וארה"ב) נולדים באופן קבוע יותר בנים מאשר בנות וליתר דיוק 106 בנים כנגד כל 100 בנות ! היחס שונה באזורים שונים  בעולם. בקוראה נולדים 117 בנים כנגד כל 100 בנות ואילו בשרשרת איים באוקינוס השקט (איי מונטסראט) נולדים באופן קבוע 90 בנים כנגד כל 100 בנות !!

עובדות אלו הובילו למחשבה כי יתכן וקיימים גורמים המשפיעים על קביעת מין היילוד. כך התפתחו אמונות, תאוריות ואמצעים במטרה להשפיע על קביעת מין היילוד .

בימי הביניים האמינו כי לדקלום שירים במהלך קיום היחסים השפעה על בחירת מין היילוד וכי ניתן להשפיע על קביעת מין היילוד באמצעות תזמון היחסים בהתאם  לכוון הרוח,הגשם,הטמפרטורה ואף בהתאם לגאות ושפל. באוסטריה נהגו מיילדות לקבור שליה למרגלות עץ אגוז כסגולה לבן זכר בלידה הבאה…

עם חזרת לוחמי כוחות הברית לארה"ב לאחר תום מלחמת העולם ה -2 נצפתה תופעה אשר כונתה "THE BABY BOOM" בה נצפתה עליה משמעותית בשעור הילודה בהשואה לשנים עברו ובהשואה לזוגות בהם הבעל נשאר בארה"ב ולא נמנה בין הגברים שחזרו מהמלחמה. בניתוחה נצפתה עליה משמעותית בהולדת בנים בהשוואה לבנות – הרבה מעבר ל – 106 בנים כנגד 100 בנות – תופעה שיוחסה לתדירות יחסי המין בקרב החוזרים מהמלחמה.

השוני ב-"SEX  RATIO" במקומות שונים בעולם יוחס לגורמים שונים – הרגלי התזונה השונים בין העמים, הרגלי יחסי המין, תדירותם  ועוד. כך התפתחו עם השנים מגוון שיטות לקביעת מין היילוד החל משיטות "עממיות" דרך שיטות הלקוחות מעולם טיפולי הפריון ועד שיטות של הפריה חוץ גופית באמצעים מתקדמים ביותר של עולם הרפואה .

השיטות הטיבעיות מתבססות על ההנחות כי תאי הזרע הזיכריים קלים ומהירים מתאי הזרע הניקביים מחד (כרומוסום ה–Y קטן בגודלו ובמשקלו מכרומוסום ה–X) ואלו תאי הזרע הניקביים שורדים לאורך זמן רב יותר מאידך.

הנחה נוספת היא כי תאי הזרע הזיכריים מעדיפים סביבה בסיסית ואילו תאי הזרע הנקביים – סביבה חומצית.

על הנחות אלו מבוססות מרבית השיטות הטיבעיות העוסקות בתזונה העשויה להשפיע על מידת חומציות הנרתיק, שינוי ה- PH של הנרתיק באמצעים שונים, תנוחות יחסי המין, אורגזמה נשית או העדרה בעת קיום יחסי המין ותזמון היחסים על פי הביוץ.

המאמרים העוסקים בשיטות אלו הינם מאמרים בודדים, ישנים ובלתי מדויקים. שיטת איסוף הנתונים בהם הייתה תשאול בדיעבד ולא באמצעות מחקר פרוספקטיבי כפול סמיות כנדרש – על כן מסקנותיהם מוטלות בספק.

גם במאמרים הבודדים העוסקים בתזמון היחסים בהתאם למועד הביוץ – נקבע מועד הביוץ באמצעות מדדים אשר אינם מקובלים היום כלל,כמדדים מדויקים להערכת מועד הביוץ המדויק ועל כן מסקנותיהם ותוצאותיהם מוטלים בספק.

שיטת BARTHAKUR

רק פרסום אחד מ – 1994, של רופאה הודית, אשר בצעה מעקב שיטתי באמצעים המקובלים גם היום כאמצעים מדוייקים לקביעת מועד הביוץ הראה תוצאות  מדהימות. (בהודו העיסוק בבחירת מין היילוד אסור על פי חוק, על כן הופסקה עבודתה בלחץ השלטונות).

שיטת ד"ר יעקובוביץ    " JAKOBOVICH  METHOD"

בשיטתו לבחירת מין היילוד " JAKOBOVICH  METHOD" מבצע ד"ר יעקובוביץ מעקב שיטתי ומדויק ( בדומה לשיטת BARTHAKUR ) לאיתור מועד הביוץ המדויק אך משתמש בשיטות ובאמצעים עדכניים ומשוכללים לאין ערוך שלא היו באותה עת בעולם הרפואה.

שיטות העוסקות  בהפרדת  זרע

במרוצת השנים פותחו שיטות מעבדתיות להפרדת תאי זרע בהתאם לכרומוזומי המין שבקרבם. לטענת המבצעים, ניתן להפריד באמצעותן תאי זרע "זכריים" חיים מתאי זרע "ניקביים" חיים. תאי הזרע הרצויים מוזרעים ישירות לרחמה של האישה ( ע"י רופא נשים מיומן היודע לבצע הזרעה תוך רחמית IUI ) על מנת לקבל את מין היילוד הרצוי.  בהפריה חוץ גופית (IVF) ניתן ליטול זרעון בודד מהמין הרצוי (לאחר שהופרד באחת מהשיטות העוסקות בהפרדת זרע ) להחדירו ישירות לביצית המיועדת להפריה ( שיטה הנקראת ICSI ) ובכך להשיג הריון עם עובר מהמין הרצוי.

שיטת  דר'  רונלד  אריקסון  .

פורסמה לראשונה ב 1973 במאמר שפורסם בכתב העת  NATURE. שיטתו מתבססת על ההנחה כי תאי זרע זיכריים נעים מהר יותר מתאי זרע ניקביים. על כן בשיקועם בקולונת מדיום אלבומין, יגיעו תאי הזרע הזיכריים לקצה הקולונה ראשונים לפני תאי הזרע הניקביים. את תאי הזרע הרצויים אוספים ומזריעים בתזמון נכון לרחמה של האישה. ד"ר אריקסון טוען להצלחת הפרדה של 85%. מחקרים חוזרים לא הצליחו להדגים הצלחה כזו ובהמשך נטען כי השיטות לזיהוי מין הזרע הנאסף בתום התהליך לא היו מדוייקות ומעמידות בספק את שיטת אריקסון כולה. גם שימוש בשיטות מתוחכמות יותר הנהוגות היום כשיטת FISH לזיהוי מין תאי הזרע הנאספים, לא הדגימו הצלחה משמעותית בהפרדת תאי הזרע .

הפרדת תאי זרע  באמצעות צנטריפוגציה

מתבססת על ההנחה כי משקלם של תאי הזרע הניקביים גבוה יותר בגין כרומוזום ה–X הגדול והכבד יותר מכרומוזום ה–Y. על כן ניתן באמצעותה ליצור פרקציות שונות של זרע, אחת עשירה בתאי זרע ניקביים והשניה בתאי זרע זיכריים. אולם ההבדל במשקלם של תאי הזרע אינו נקבע רק ע"י השוני במשקלם של כרומוזומי המין בלבד. לדוגמא כמות ה DNA הלא פעיל בכרומוזום ה–Y יכולה להשתנות מגבר לגבר ולהשפיע בכך על משקל הכרומוזום . גם תוצרי ההפרדה בשיטה זו נבדקו בשיטת FISH וגם כאן לא נמצא כי צנטריפוגציה הצליחה באופן משמעותי סטטיסטי להפריד בין תאי זרע זיכריים ותאי זרע ניקביים .

הפרדת  זרע  בשיטת SWIM  UP

שיטה זו לקוחה משיטת "השבחת זרע " בטיפולי פריון. לאחר סירכוז תאי הזרע מאפשרים להם לנוע בכוחות עצמם אל מדיום הנוזל שמעליהם. ההנחה היא כי הזרעונים הזיכריים ינועו מהר יותר אל המדיום שמעל וכך ניתן יהיה להפרידם, לאוספם ולהזריעם לאישה. אם מעונינים בבת, נוטלים את המדיום התחתון שם אמורים להיוותר תאי הזרע הנקביים. גם שיטה זו נמצאה יעילה באופן חלקי בלבד כשמין הזרעונים שהופרדו נבדק באמצעות שיטת FISH.

אלקטרופורזה

היו שהניחו כי המטען החשמלי של זרעונים נושאי כרומוסום Y שונה מזה של זרעונים בעלי כרומוסום X וניתן על כן להפרידם בשדה חשמלי. אולם שיטה זו פוגעת  בתנועתיות הזרע הנחוצה לו ביותר להתקדמותו וליכולתו לחדור את מעטפת הביצית לצורך הפרייתה ועל כן לא ניתן ליישמה למטרות קליניות .

FLOW  CYTOMETRY – זרימה  ציטומטרית

זו כפי הנראה השיטה היחידה אשר הוכחה מדעית באמצעות שיטת FISH כבעלת יעילות משמעותית בהפרדת זרע. השיטה מאפשרת באמצעות מכשור לייזר מדויק ולאחר צביעה מיוחדת למדוד את כמות החומר הגנטי בתא . באמצעותה ניתן להפריד בצורה יעילה ( על פי פרסומים מדעיים ) תאי זרע זכריים בדיוק של 87%  ואילו תאי זרע נקביים בדיוק של 95%  . חסרונה בעלותה הגבוהה ובכמות הזרע הקטנה יחסית המתקבלת המאפשרת שימוש בשיטה זו בעיקר בטכניקת הפריה חוץ גופית לצורך השגת הריון. ואולם ניתן היום באמצעות שיטה זו לקבל כבר כמות זרע המספיקה גם לצורך הזרעה תוך רחמית שיטה שאיננה מחייבת כאמור הפריה חוץ גופית.

הפרדת זרע בשיטה אימונולוגית

מתבססת על זיהוי אנטיגן Y-H הבא לידי ביטוי על תא הזרע הזיכרי ומשמש בסיס להפרדה – אלא שמרבית הזרע אינו שורד את תהליך ההפרדה כך שלא ניתן להשתמש בשיטה זו למטרות קליניות אף כי ניתן להשתמש בה בבעלי חיים לצורך השבחת המין.

השימוש בשיטות להפרדת זרע כרוך במגבלות רבות. השיטות אינן שיטות טבעיות ותאי הזרע חשופים לחומרים ולתנאים מעבדתיים אשר לא ברור לחלוטין אם אין בהם סיכונים.

בהיותן שיטות מלאכותיות ולא טבעיות עולות שאלות אתיות, הילכתיות משפטיות וציבוריות כבדות, המעמידות בספק את התרת השימוש בהן באופן חופשי לקהל הרחב.

עלותן יקרה. לא ניתן להפריד באמצעותן באופן מוחלט תאי זרע זיכריים מתאי זרע ניקביים כך ששיעור ההצלחה בשיטות אלו מוגבל ואינו עולה על שיעור ההצלחה בשיטות הטיבעיות.

שיטת ה – ( PGD ( PRE  GESTATIONAL  DIAGNOSIS – אבחון גנטי טרום השרשתי

בשיטה זו מבצעים הפריה חוץ גופית (IVF). באמצעות השריית ביוץ גורמים להתפתחות זקיקים רבים.

ביום המיועד בהרדמה כללית נשאבות הביציות מהשחלות ומופרות במעבדה ע"י זרע הבעל.

מכל עובר נוטלים תא אחד.

באמצעות שיטת PGD ניתן לזהות את כל הכרומוזומים של אותו תא ובכללם את כרומוזום המין.

בהתאם לזיהוי כרומוזום המין בתא הנבדק יודעים את מין העובר ממנו נלקח התא.

את העוברים מהמין הרצוי מחזירים לרחם האישה ואם ההריון נקלט יוולד יילוד מהמין הרצוי.

עד לפני מספר שנים הותר להשתמש בשיטת ה – PGD רק לצורך זיהוי מחלות ופגמים על גבי כרומוזומים שונים במטרה למנוע הולדתם של תינוקות עם מומים או מחלות  גנטיות.

ב- 9/5/05 פרסם  מנכ"ל משרד הבריאות היתר להשתמש בה גם לצורך קביעת/ברירת מין היילוד, אולם ההיתר כפוף לתנאים מגבילים במיוחד שכן תהליך ההפריה החוץ גופי כרוך בסיכונים לא מעטים להם חייבים בני הזוג להיות מודעים.

עוד חייבים בני הזוג להיות מודעים כי למען קבלת אישור לביצוע שיטת ה – PGD  צריכים להתקיים התנאים הבאים (חשוב מאד לקרא ולהבין את משמעויותיהם של הסעיפים כפי שפורסמו בחוזר המנהל הכללי של משרד הבריאות להלן ) :

א. על בני הזוג להגיש בקשה לועדה מיוחדת במשרד הבריאות שהוקמה לשם כך

ב. קיים סיכון ממשי וניכר לפגיעה מהותית ומשמעותית בבריאות הנפשית של ההורים או אחד מהם או של הילד העתיד להיוולד,אם לא יבוצע התהליך המבוקש

ג. למבקשים יש כבר לפחות 4 ילדים משותפים מאותו מין ואין להם ילדים מהמין השני (למעט מקרים חריגים ונדירים)

ד. ההורים המיועדים קבלו יעוץ גנטי ובו הובהרו להם כל פרטי התהליך סיכוייו וסיכוניו וההיבטים השונים הכרוכים בו כולל מתן הסכמה מדעת לביצוע IVF

ה. אם העוברים שנוצרו אינם מהמין המבוקש – לא יינתן אישור למחזור הפריה חוץ גופי נוסף למטרת ברירת המין טרם שנעשה שימוש למטרות רביה – בכל העוברים התקינים שנוצרו

ו. האישור יינתן רק לאחר שקילת ההיבטים המקצועיים והאתיים שוכנעה הועדה כי קיימת הצדקה כבדת משקל לברירת מין היילוד במקרה הנדון .

עלות התהליך יקרה מאד, הוא אינו ממומן למטרה זו ע"י קופות החולים ועל בני הזוג לממן את כולו מכיסם. מדינות רבות בעולם אינן מתירות עדיין לבצע PGD למטרת בחירת מין העובר ומבחינה זו ישראל הינה מהחלוצות בתחום זה .