הוצאת התקן תוך רחמי לקראת היריון ובחירת מין הילוד

התקן תוך רחמי הינו התקן המותקן בחלל הרחם על מנת למנוע הריון. נשים הנושאות התקן תוך רחמי והמעוניינות להרות צריכות להוציאו על מנת שתוכלנה להרות.

מתי כדאי להוציא את ההתקן?

את הוצאת ההתקן ניתן לבצע בכל עת אולם ישנם מועדים עדיפים וכדאי לנקוט במספר פעולות מקדימות לפני הוצאתו – במיוחד במקרים בהם מעוניינים לתכנן את מין היילוד ובמיוחד כאשר מעוניינים לבצע את תכנון מין היילוד על פי שיטתו של ד"ר יעקובוביץ.

מהו המועד העדיף להוצעת ההתקן ?

המועד העדיף להוצאת ההתקן הם הימים הראשונים לוסת משתי סיבות : א. הוצאת ההתקן גורמת לדימום קל על כן הוצאתו בזמן הוסת לא תגרום לאישה פעמיים דימום באותו החודש. הדבר חשוב במיוחד לנשים השומרות נידה שכן הדימום הנגרם מהוצאת ההתקן מקורו ברחם עצמו והוא אוסר את האישה מבחינה הילכתית כך שהוצאתו בזמן הוסת לא תגרום לנידה פעמיים באותו החודש. ב. בזמן הוסת צוואר הרחם פעור יותר מאשר בכל שלב אחר במהלך החודש כך שהוצאת ההתקן במהלך הוסת קלה יותר וכרוכה בפחות אי נוחות לאישה

האם יש פעולות מקדימות כלליות שיש לבצע לפני הוצאת ההתקן?

בהחלט כן ! א.חודש לפני הוצאת ההתקן יש להתחיל ליטול חומצה פולית במינון של 400 מיקרוגרם ליום.  ב. כחודש לפני הוצאת ההתקן יש לבצע בדיקות טרום הריוניות ( ראה ערך בדיקות טרום הריוניות באתר ) לודא כי האישה מחוסנת לאדמת,אינה נושאת את נגיף ה – CMV , טפיל ה- TOXOPLASMA, רמת הסוכר מאוזנת וכ' .

האם יש לבצע פעולות מקדימות במטרה לתכנן את מין העובר לפני הוצאת ההתקן ?

בהחלט כן !
א.נשים המעוניינות לבצע את תיכנון המין העובר על פי שיטתו של ד"ר יעקובוביץ באמצעות תזמון היחסים על פי מועד הביוץ המדוייק כדאי שתנצלנה את אותו החודש לצורך לימוד מערך הביוץ שלהן. לצורך כך מומלץ כי תפננה לד"ר יעקובוביץ לפגישה ראשונית מוקדם ככל האפשר לפני הוצאת ההתקן על מנת לקבל הדרכה מדוייקת.
ב.נשים המעוניינות לשלב דיאטות מתאימות בתהליך בחירת מין היילוד ,כדאי שתפננה גם הן מוקדם ככל האפשר לצורך הפנייתן לבדיקות טרום הריוניות ייעודיות לבחירת מין העובר ולצורך קבלת הדרכה לדיאטה נכונה מדיאטנית מוסמכת.(ניתן כמובן לקבל את השירות במרכז לבחירת מין היילוד).

האם הוצאת ההתקן כרוכה בכאב ?

אכן להוצאת ההתקן עלול להתלוות כאב מסויים אולם רופא מיומן יודע להסיח את דעתה של האישה באופן שלא תרגיש כלל כאב כלשהו.

האם יש קושי להוציא את ההתקן?

ככלל לא,אולם לעיתים עלולים להיווצר מצבים בהם קיים קושי בהוצאתו. גם כאן רופא מיומן יודע לנקוט בפעולות מתאימות להתגבר על קשיים אלו .

האם לצורך הוצאת ההתקן יש צורך לדעת את סוג ההתקן שהותקן ?

בהחלט כן. מרבית ההתקנים מונחים בחלל הרחם ואין קושי בהוצאתם אולם ישנם הנעוצים לדופן. שיטת ההוצאה שונה בכל אחד מהם ,על כן קיימת חשיבות רבה ביותר ליידע את הרופא לפני הוצאת ההתקן איזה סוג התקן הותקן.

לשאלות נוספות הינכם מוזמנים לשאול ב"השאר תגובה" ותענו בהקדם ( פרטי השואל יישמרו במערכת וישארו חסויים ).

Filed under: כללי

10 תגובות to “הוצאת התקן תוך רחמי לקראת היריון ובחירת מין הילוד”

 1. שלום! ברצוני להוציא התקן מסוג מונה ליזה שהותקן לפני 5 שנים לא היו לי שום בעיות איתו ורציתי לדעת אם תהליך ההוצאה פשוט ולא כואב.

 2. שמרית שלום ! תהליך הוצאת ההתקן יכול בהחלט להיות תהליך פשוט ומהיר ועשוי שלא לכאוב כלל – הכל תלוי במבצע . לשם כך תחילת מומלץ להוציאו במהלך ימי הווסת , אז צוואר הרחם פעור יותר מהרגיל והדימום המעורב בתהליך ההוצאה הופך לחלק מהוות עצמה . הדבר חשוב במיוחד לשומרות טהרה ולנשים אשר אינן מעונינות לדמם פעמיים באותו החודש . את ההוצאה עצמה ניתן לבצע תוך הסחת דעתה של האישה בשיטות שונות באופן בו לא תרגיש כלל את הוצאתו . השוב לדעת מה מטרת הוצאת ההתקן – האם החלפתו באחר או לצורך כניסה להריון . אם מטרת ההוצאה היא הריון , הרי שכדאי להתחיל ליטול חומצה פולית כחודש לפני הוצאתו ולפנות לרופא הנשים לקבלת הפניה לבדיקות טרום הריוניות . אם המטרה היא הריון לצורך בחירת מין הילוד הרי שניתן לנצל את החודש שלפני הוצאתו ,למעקב מקדים . הינך מוזמנת להתקשר אלי לטלפון שבאתר לקבלת פרטים נוספים.

 3. שלום! רציתי לשאול תוך כמה זמן אפשר להיכנס להריון אחריי הוצאת התקן ללא הורמונים ? והאם זה סביר שביום שהוצאתי את ההתקן למחרת היו לי דימומים למשך 3 ימים האם זה מחזור ?

 4. כעקרון ברגע הוצאת ההתקן פגה השפעתו המגינה בפני הריון ולמעשה בביוץ הראשון שלאחר הוצאתו הינך יכולה כבר להרות . באשר לשאלתך השניה – הוצאת ההתקן עצמה גורמת לדימום היכול להמשך ימים ספורים . אין זו וסת אלא דימום הנגרם כתוצאה מהוצאת ההתקן . אגב זו הסיבה שהמועד הנוח ביותר הן להתקנת ההתקן והן להוצאתו הוא בזמן הוסת עצמה – שאז הדימום הנגרם כתוצאה מהתקנת או מהוצאת ההתקן מתרחש ביחד עם הוסת ולאישה נחסכים אינעימות מיותרת וימי דימום מיותרים.

 5. אושרית שלום !
  עם הוצאת ההתקן לא מתקימת יותר ההגנה מפני הריון אותה סיפק ההתקן ובאופן עקרוני ניתן בהחלט להרות כבר במהלך המחזור הראשון שלאחר הוצאת ההתקן . בעבודת מחקר מענינת שבוצעה לפני כשנתיים ( בה ערכו השוואה בין גלולות והתקן ) בדקו מה משך הזמן הממוצע החולף מרגע הפסקת אמצעי המניעה ועד הכניסה להריון. במחקר עלה כי משך הזמן הממוצע החולף מרגע הוצאת ההתקן ועד ההריון היה כחודש לעומת כ – 3 חודשים לאחר הפסקת נטילת גלולות למניעת הריון .
  הוצאת התקן גורמת לדימום – מעין "פצע" הנגרם לרירית הרחם משמע הוצאת התקן בהחלט גוררת אחרי דימום . זו איננה וסת אלא דימום כתוצאה מהוצאת ההתקן – דימום היכול בהחלט להמשך מספר ימים . זו הסיבה מדוע הנני ממליץ לנשים המעונינות להוציא ההתקן , להוציאו במהלך תחילת הוסת – על מנת לחסוך ממנה דימום כפול באותו החודש .

 6. שלום! ברצוני לשאול: אני עם התקן כבר 4 שנים, ומעוניינת להוציאו, ולהתחיל בתהליך של כניסה להיריון בניסיון ללדת בן. כמה זמן לפני תחילת התהליך אני צריכה לקבוע איתך פגישה? כמה זמן לפני צריך להוציא את ההתקן?
  בתודה מראש- אורית

 7. אורית שלום !
  קביעת הפגישה כדאי שתתבצע מוקדם ככל האפשר על מנת לחח לכם הסבר מקיף על כל
  התהליך מחד ומאידך להפנותכם לביצוע בדיקות טרום הריוניות על מנת לודא כי אין כל
  מניעה להירות ( לדוגמא אם נמצא כי אינך מחוסנת לאדמת כדאי להתחסן להמתין חודש
  ואז להתחיל ולנסות להרות ) . עם קבלת התשובת התקינות לכל הבדיקות , ניתן להוציא
  את ההתקן בוסת הקרובה ולהתחיל בתהליך המעקב והטיפול לבחירת מין היילוד . שתי
  סיבות נוספת לפגישה במועד המוקדם האפשרי הינן
  א. אפשרות לניצול זמן ההמתנה עד הגעתן של התשובות לבצע מעקב אחר מועד הביוץ
  המדוייק על מנת ללמוד טוב יותר על התזמון המדוייק של הביוץ אצל אותה אישה ( אף
  כי הדבר אינו הכרחי וניתן בהחלט להתחיל במעק ובטיפול מיד ) ב. במידה והאישה
  איננה נוטלת חומצה פולית – כדאי שתתחיל מיד בנטילת התכשיר – לפחות 400 מק"ג
  ליום , שכן המלצת משרד הבריאות הינה ליטול חומצה פולית במהלך חודש אחד לפחות
  לפני הוצאת ההתקן במטרה להרות .
  הינכם מוזמנים עם כך להתקשר אלי לטלפון הנייד האישי שלי 0522218124
  ד"ר אבישי יעקובוביץ

 8. בוקר טוב,
  שמי ליאת ויש לי שלושה בנים מקסימים אבל כמובן אני לא מפסיקה לחלום על בת…. האמת שאני קוראת הרבה על כל מיני שיטות אבל נראה לי הכי בטוח שיטת הPGD . האמת שמבחינתי זה בהחלט לידה אחרונה ולכן אני לא יכולה לקחת את הסיכון לוותר על החלום שלי!
  הייתי אצל רופא להתייעצות לגבי שיטת הPGD אך לצערי זה עולה המון כסף ועד שאגייס סכום כזה כבר יהיה מאוחר מדי….

  מה אתה מציע???? אני מיואשת…..

 9. אני עם התקן 5 שנים + , בכל פעם שהגעתי לביקורת אצל רופא הנשים נאמר לי כי לא רואים את החוטים להוצאתו. עברתי אולטרסאונד על מנת לוודא שהוא קיים במקומו הראוי והכל היה תקין. קבעתי תור מחר על מנת להחליף התקן אך אני חוששת איך יוציאו אותו אם החוטים נכנסו פנימה ולא יצליחו לראות אותם???!!!
  לתשובתכם המהירה אודה, אני בלחץ…..תודה רבה.

 10. סמדר שלום !
  ראשית אכן על פי הוראת חלק מיצרני ההתקנים – יש להחליפם כעבור 5 שנים – כך שהנני מניח שההתקן אשר הותקן לך הינו מהסוג האמור . באשר לחששותייך – אם מדובר במצב הקורה לעיתים בו מסתלסלים החוטים ונכנסים לצוואר בלבד – ניתן בקלות ע"י מכשיר פשוט ועדין לשולפם מהצוואר, לאחוז בהם ולהוציא בקלות את ההתקן . במידה והנסיון לא עולה יפה ,ניתן לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית בה מחדירים סיב אופטי דק ביותר לתעלת הצוואר ולחלל הרחם ובאמצעותו ניתן לצפות אל תוך חלל הרחם . כך ניתן לזהות במדוייק את ההתקן ומיקומו ובאמצעות מכשיר מתאים המוחדר לחלל הרחם – תוך כדי צפיה ישירה לאחוז בו ולשולפו בקלות . כך שיש פתרון קל יחסית להוצאת ההתקן שאינו מצריך פעולה תחת הרדמה ובסה"כ פעולה זו פשוטה וקלה .

השאר תגובה