בדיקות טרום הריוניות ובחירת מין הילוד

תקופת ההיריון הינה תקופה ממושכת במהלכה יכולות לעבור על היולדת תמורות רבות הן משינויים פנימיים הנגרמים ע"י ההיריון עצמו והן מגורמים חיצוניים כגון מחלות העלולות לפקוד את היולדת.פעמים רבות מגיעה היולדת (למורת רוחנו) לבדיקה ראשונה ע"י רופא נשים כשהיא כבר בהריון ולעיתים אף בהריון מתקדם. אילו הייתה מגיעה לבדיקה ראשונית טרום הריונית עוד בשלב תכנון ההיריון, ניתן היה למנוע סיבוכים ותופעות בלתי רצויות במהלכו. נכון הדבר במיוחד לזוגות המתכננים את מין היילוד.
מומלץ לכל אישה המעויניינת להרות, לפנות לרופא נשים לפחות שלושה חודשים לפני ההיריון המתוכנן לבצוע בדיקות טרום הריוניות ולקבלת ייעוץ באשר למועד הנכון להפסקת אמצעי המניעה.
מומלץ לבצע בדיקות טרום הריוניות לנשאות למחלות גנטיות על מנת לדעת האם חלילה קיימת שכיחות מוגברת למחלה גנטית אצל העובר. מידע כזה עשוי להיות לעזר בתכנון ההיריון העתידי.
שלושה חודשים לפני ההיריון המתוכנן מומלץ לאישה להתחיל ליטול חומצה פולית במינון של 400 מיקרוגרם ליום על מנת למנוע באופן אופטימלי מומים במערכת העצבים העוברית.
כבר בשלב זה כדאי לבצע בדיקות לשלול אפשרות של סוכרת טרום הריונית. שיעור המומים העובריים ההפלות וסיבוכי ההיריון עולים במידה ניכרת עם סוכרת בלתי מאוזנת. במידה ועולה חשד לסוכרת ניתן לאזנה עוד לפני ההיריון ובכך למנוע את הסיבוכים האמורים.
מומלץ לבדוק את רמת הנוגדנים לאדמת גם אם ידוע על חיסון שניתן בילדות. לא אחת אנו עדים למצב בו חוסנה האישה בילדותה ולמרות זאת לא התפתחה רמת נוגדנים מספקת. במקרה כזה יש לבצע חיסון לאדמת עוד לפני ההיריון ,לודא כעבור חודש כי התפתחה רמה מספקת של נוגדנים ורק אז להתחיל ולנסות להרות. לא ניתן לבצע חיסון לאדמת במהלך ההיריון . אדמת בהריון עלולה לגרום מומים עובריים קשים בשכיחות גבוהה מצב העלול לחייב הפסקת היריון.
מומלץ לבצע בדיקה לזיהוי נוגדנים ל-CMV (וירוס הציטומגלוס). במבוגר עשויה המחלה להתבטא גם בתופעות של שפעת בחומרה קלה בלבד, אולם הדבקה עוברית עלולה לפגוע קשות בעובר ולגרום בו מומים קשים כגון חרשות הפרעות בהתפתחות ועוד . המצאותו בגוף האישה במהלך ההיריון עלולה לגרום כאמור לפגיעה עוברית קשה על כן בהמצאות נוגדנים אצל האישה יש להמליץ בפניה לדחות את ההיריון עד אשר תראנה הבדיקות כי ניתן להרות. גם אם נמצא כי לאישה לא קיימים כלל נוגדנים לוירוס והמשמעות היא כי מעולם לא נחשפה לו,ראוי להזהירה כי במהלך ההיריון כדאי כי תמנע ממגע עם חולים במחלת חום ובכל מחלת חום בהריון עליה לדווח לרופא הנשים ולבדוק שמע נחשפה לוירוס וחלתה בו במהלך הריונה.יש הגורסים כי נשים הרות שלא נחשפו לוירוס מעולם, כדאי שתבצענה בדיקה שיגרתית אחת לתקופה במהלך ההיריון לרמת נוגדנים לוירוס, גם ללא מחלה קלינית ברורה במהלך ההיריון.
התיחסות דומה יש להתיחס לטוקסופלסמה בהיריון.טפיל בו עלולים להדבק ממגע עם הפרשות בעלי חיים ואכילת בשר נע.הטפיל עלול לעבור את השיליה ולפגוע קשות בעובר.על כן ראוי לדעת טרם ההיריון אם קיימת רמת נוגדנים מחשידה בדמה של האישה.
מומלץ גם לבצע בדיקה לTPHA,טפיל הטרפונמה פלידום (מחלת הסיפליס העגבת) העלולה לפגוע קשות בעובר.
נשים המעוניינות בבחירת מין היילוד והמעוניינות לנקוט בדיאטות לשם כך ,כדאי שתבצענה בדיקות כלליות מקדימות הכוללות תפקודי כבד, תפקודי כיליה,תפקודי קרישה, ספירת דם ובדיקת רמת המלחים בדם (אלקטרוליטים). מומלץ גם לבדוק רמות ויטמינים כמו אבץ,ויטמין B12 , מגנזיום,וחומצה פולית – הידועים כויטמינים אשר רמתם יורדת במהלך ההיריון ויש להשלימה.
מומלץ גם לבצע בדיקה לHIV (איידס). אם חולת HIV תעביר את המחלה לעוברה .

Filed under: כללי

5 תגובות to “בדיקות טרום הריוניות ובחירת מין הילוד”

  1. מעוניינת לדעת האם ביכולתכם לסייע גם למי שיש לה כבר שלושה בנים, עשתה PGD בריגה ויצאו לה שלושה עשר עוברים זכרים ללא שום נקבה. רוצה מאוד בת…מה עושים?

  2. בהחלט כן ניתן לסייע ! חשוב ללמוד מסיפורך מהן מגבלות בחירת מין הילוד בתהליך ה – PGD ולהבין שלמרות העובדה כי יש בשיטה פוטנציאל רב – עלול בהחלט להווצר מצב כפי שתארת בו יתקבלו בתהליך ההפריה החוץ גופית רק עוברים מהמין בו אין בני הזוג מעונינים ואז יורדים לטימיון כל המאמצים והכסף הרב שהושקעו .- ראי כתבתי בנושא " האם PGD הוא פתרון מוחלטת לבחירת מין הילוד או אשליה מתוקה הטומנת בחובה מהמורות וסיכונים רבים ".

  3. שלום1 אני אמא לארבע בנות. בהריון השני, לפני 10 שנים, בחודש השביעי, נדבקתי הידבקות ראשונה בCMV. לאחר מי שפיר שייצא שלילי המשכנו את ההריון אך עם חשש כבד מאוד. לאחר הלידה, בשבוע 37, התינוקת יצאה עם CMV אך ללא כל השלכה. היום הכל ברוך ה' בסדר איתה. ומאז ילדתי עוד 2 בנות.
    אם ברצוני להרות שוב, ולנסות טיפול טבעי דרכך של בחירת מין היילוד, האם יש ל CMV שחליתי בעבר השלכה???

  4. שלום ! ראשית משמח לשמוע כי בתכם שנולדה- אף כי נדבקה בוירוס (למרות בדיקת מי השפיר השלילית ) נולדה בריאה ,על כך אין ספק יש להודות לקב"ה . לשאלתך- העובדה כי חלית כבר בוירוס עשויה דוקא להיטיב שכן קרוב לודאי כי רכשת בכך חיסון טבעי לוירוס והסיכוי שתתרכש הדבקה חוזרת קטן מאד .בדיוק לשם כך הנני מפנה כל מטופלת המעונינת להתחיל תהליך של בחירת מין היילוד לבדיקות טרום הריוניות ובכללם בדיקות לוירוס ה – CMV על מנת לדעת האם לאישה יש או אין נוגדנים לוירוס והאם חלתה חלילה לאחרונה בוירוס והוא עדיין קיים בגופה . על פי התוצאות ניתן לדעת האם ניתן להתחיל כבר בתהליך או יש להמתין . לפיכך ככל שתקדימו לפנות לתחילת בירור ומעקב – ייטב . הנכם מוזמנים להתקשר לטלפון הנייד האישי שלי על מנת שנוכל לקבוע פגישה מוקדם ככל האפשר . ד"ר אבישי יעקובוביץ

  5. שלום רב לך אני מאוד רוצה בן אני אמא לחמש בנות שמעתי עליך אך לא יודעת מה אחוזי ההצלחה ועל מה מתבססת שיטתך ישנו הרבה רופאים העוסקים בעניין הזה מתוכם ד"ר ליפשיץהיה לו הצלחות וגם לא מעט כשלונות בענין רציתי לדעת מה הי שיטתך והאם היה לך הצלחות בעניין כי גם רופא ליפשיץ מראשון אמר לי 80 אחוז והבאתי הבת האחרונה שלי דרכו האם אתה שונה

השאר תגובה